Bestyrelsen for Dansk Selskab for Infektionsmedicin


Konstituering efter Generalforsamling april 2016

Face carsten

Formand

Overlæge, dr. med. Carsten Schade Larsen
Infektionsmedicinsk afdeling
Aarhus Universitetshospital, Skejby
E-mail: formand@infmed.dk

 

Kasserer

Ann-Brit Eg Hansen
Overlæge, lektor, ph.d.
Infektionsmedicinsk Afdeling
Hvidovre Hospital
E-mail: kasserer@infmed.dk

Face lone

Sekretær

Overlæge, ph.d., klinisk lektor Lone Hagens Mygind
Infektionsmedicinsk Afdeling
Aalborg Universitetshospital
E-mail: sekretaer@infmed.dk og lone.mygind@dadlnet.dk

Face isik

Bestyrelsesmedlem

Professor, overlæge, dr. med. Isik Somuncu Johansen
Infektionsmedicinsk Afdeling
Odense Universitetshospital
E-mail: isik@dadlnet.dk

 

Face rikke

Bestyrelsesmedlem

Overlæge, ph.d., klinisk lektor Rikke Krogh-Madsen
Lunge- og Infektionsmedicinsk Afdeling
Nordsjællands Hospital Hillerød
E-mail: krogh-madsen@inflammation-metabolism.dk

 

 

Face carsten

Bestyrelsesmedlem

Daniel Faurholt-Jepsen, læge, ph.d.
Lunge- og Infektionsmedicinsk Afdeling
Nordsjællands Hospital Hillerød
Dyrehavevej 29
3400 Hillerød
E-mail: daniel.faurholt-jepsen@regionh.dk