Arbejdsgrupper og Udvalg

Cogwheels

Antiretroviral terapigruppen: Jan Gerstoft (formand), Court Pedersen, Henrik Nielsen, Lars Mathiesen, Jens Lundgren, Alex Laursen, Niels Obel.

Borreliagruppen (i samarbejde med neurologer, dermatologer og kliniske mikrobiologer): Anne-Mette Lebech , Sigurdur Skarphedinsson.

DRG-udvalg: Bjarne Ørskov, Lars Mathiesen, Peer B Christensen , Henrik Nielsen

Endokarditisgruppen (i samarbejde med kardiologer): Jannik Helweg-Larsen, Eskild Petersen.

Kronisk viral hepatitisgruppen (i samarbejde med gastroenterologer): Nina Weis (formand), Peer B Christensen, Alex Lund Laursen.

Malaria gruppen:  Sören Thybo, Carsten Schade og Kim David.

Meningitisgruppen: Thomas Benfield, Anne Mette Lebech, Trine Mogensen, Gitte Pedersen, Svend Stenvang Pedersen, Peter Skinhøj, Christian Østergaard.

Osteomyelitis gruppe: Nina Weis, Terese Katzenstein, Pernille Ravn, Lotte Ebdrup og Henrik Nielsen.

Pneumonigruppen: Court Pedersen, Jan Gerstoft, Jens Lindberg, Thomas Benfield, Henrik Nielsen.

Sepsisgruppen: Gitte Kronborg, Gitte Pedersen, Lotte Ebdrup, Jannik Helwig, Thomas Benfield, Annmarie T Lassen, Christian Søborg, Rikke Krogh-Madsen, Merete Storgaard.

Sundhedsstyrelsens epidemigruppe: Kim David og Merete Storgaard

Stikuheldsgruppen: Suzanne Lunding (formand), Peer B Christensen, Terese Katzenstein, Henrik Krarup, Alex Lund Laursen, Birgitte Mørn, Henrik Ullum, Nina Weis

TNF-alfa screenings gruppen (i samarbejde med gastroenterologer, rheumatologer, dermatologer og lungemedicinere):  Pernille Ravn og Jan Gerstoft

Tuberkulosegruppen (i samarbejde med lungemedicinere m.fl.): Åse Bengård Andersen, Pernille Ravn

Q feber gruppen: Sören Thybo, Lena H Kristensen, Eskild Petersen og Henrik Nielsen

Uddannelsesudvalget:  Hanne Arildsen (formand), Nina Weis (hovedkursusleder), Carsten Schade Larsen, Lene Surland Knudsen,Sandra Dröse, Susanne  Deutch, Troels Kodal, Birgitte Rønde Hansen, Thomas Benfield, Ole Kirk, Anne Øvrehus Holm,Majbritt Jeppesen, Signe Maj Sørensen, Ulla Hjort og Gitte Pedersen.

Udvalg vedr. Infektionsmedicin i Den Fælles Akutte Modtagelse (FAM): Hanne Arildsen (formand), Henrik Nielsen, Suzanne Lunding, Svend Stenvang Pedersen, Gitte Kronborg og Toke Barfod

 

Andre udvalg m.m. hvor selskabet er repræsenteret

Inspektorordningen i Sundhedsstyrelsen: Carsten Schade Larsen, Thomas Benfield, Svend Stenvang Pedersen

Udvalg angående introduktionsuddannelsen i de intern medicinske specialer nedsat af Dansk Selskab for Intern Medicin: Svend Stenvang Pedersen

Sundhedsstyrelsens udvalg vedrørende udlandsvaccinationer: Sören Thybo

Referencegruppe angående antibiotika i Lægemiddelstyrelsen, Institut for Rationel Farmakoterapi: Henrik Nielsen og Jannik Helweg-Larsen

Fagudvalg i Danske Regioner vedrørende Lægemidler, der er baseret på plasma (dvs. immunglobuliner): Terese Katzenstein

Fagudvalg i Danske Regioner vedrørende HIV medicin: Jan Gerstoft

Fagudvalg i Danske Regioner vedrørende viral hepatitis medicin: Henrik Nielsen

Fagudvalg i Danske Regioner vedrørende immunsuppressiva ved organtransplantation: Jannik Helweg-Larsen

Dansk Selskab for Intern Medicin:  Rikke Krogh Madsen og Ann Britt Eg Hansen (suppleant)

Det nationale antibiotikaråd: Court Pedersen

LVS styregruppe for akut-databaser: til besættelse

Union Européenne des Médicins Spécialistes (UEMS): Thomas Benfield og Søren Fangel Jensen